image-67ebb29202e8bd7a263cf004backend
Amerikalı alimlər Trampın siyasətinə görə ABŞ-ı tərk edirlər
ABŞ prezidenti Donald Trampın universitetlərlə bağlı siyasətinə görə amerikalı alimlər kütləvi şəkildə ölkəni tərk edirlər.
Bu barədə Financial Times yazır .
Nəşrin yazdığına görə, amerikalı alimlər maliyyənin azaldılmasından, vakansiyaların sayının azalmasından, akademik azadlıqların məhdudlaşdırılmasından, immiqrasiya siyasətindən və “administrasiyanın anti-elmi hərəkətlərindən” narazıdırlar.
“Yanvar və fevral aylarında sorğuda iştirak edən 293 ABŞ-dan postdoktorantlar arasında 78%-i mövqelərinin risk altında olduğunu və ya tədqiqatlarının ləngidiyini bildirib. Nature tərəfindən keçən həftə dərc olunmuş 1600-dən çox ABŞ alim oxucusu arasında aparılan sorğu nəticəsində məlum olub ki, dörddə üçü ölkəni tərk etməyi düşünür… və 690 gənc PhD tələbəsi arasında bu rəqəm dördə yüksəlib.”
Qəzet yazır ki, xarici universitetlər ABŞ-dan kadr qəbulunu gücləndirib. Qeyd olunur ki, hətta Kiyev İqtisadiyyat Məktəbinin rektoru amerikalı tədqiqatçılar üçün dəvətnamə dərc edib.
Bundan əvvəl Tramp administrasiyasının 530 mindən çox miqrantı müvəqqəti hüquqi statusundan məhrum etmək niyyətində olduğu bildirilirdi.