image-67ebe903ae5ac90d6c557ee8backend
Serbiya və Macarıstanın hərbi ittifaq yaratmaq istəyini açıqlayıb
Serbiya prezidenti Aleksandar Vuçiç bildirib ki, Serbiya və Macarıstan arasında müdafiə sahəsində strateji əməkdaşlıq ikitərəfli münasibətlərin əsas aspektlərindən biridir və tərəflər hərbi ittifaq yaratmağa yaxınlaşır.
Bölgədəki bütün ölkələr arasında Serbiya Macarıstanla müdafiə sahəsində ən inkişaf etmiş və intensiv əməkdaşlığa malikdir.
Onun sözlərinə görə, Serbiya və Macarıstanın Müdafiə nazirlikləri 2025-ci il üçün manevrlər də daxil olmaqla 79 birgə tədbir planlaşdırıblar ki, bu da iki ölkə üçün rekorddur.
“Birgə fəaliyyətlə bağlı bu saziş Serbiya və Macarıstanın hərbi ittifaqının və ya hərbi ittifaqının yaradılmasına gələcək yanaşmanın davamı olacaq”, – Vuçiç vurğulayıb.
Bundan əvvəl Macarıstanın xarici işlər naziri Peter Szijjarto RT telekanalına müsahibəsində Qərbin Serbiyanın işlərinə müdaxiləsini Avropada ən dəhşətli hadisələrdən biri adlandırıb.