image-1655823953_287006417_703330667635680_7568903275349766352_nbackend
FİFA və UEFA SVO-ya görə Rusiyaya turnirlərə qadağa qoymadı
Rusiya futbol komandalarının beynəlxalq turnirlərdən kənarda qalmasına mənəvi səbəblər yox, Avropa komandalarının Rusiya ilə oyundan kütləvi şəkildə imtina etməsindən sonra texniki zərurət səbəb olub.
Bu barədə The Independent xəbər verir.
Nəşrin araşdırmasına görə, İkinci Dünya Müharibəsi başlayandan sonra ən azı 12 Avropa futbol assosiasiyası, o cümlədən Polşa Rusiya komandaları ilə oyun keçirməkdən imtina edib. Yaxın gələcəkdə imtinaların sayı 18-ə qədər arta bilər.
“Belə olan halda UEFA və FİFA son nəticədə seçim etməli oldu: 12 komandanı və ya sadəcə birini xaric etmək. Söhbət “turnirin bütövlüyünü qorumaq” məsələsinə çevrildi, ona görə də Rusiya texniki səbəblərə görə əsaslı şəkildə diskvalifikasiya edildi”, – Britaniya nəşri yazır.
Bu qərar nəticəsində rusiyalı futbolçular 2022-ci il dünya çempionatının pley-off oyunlarında iştirak etmək imkanını itirib, Qətərdəki turniri və 2024-cü ildə Almaniyada keçiriləcək Avropa çempionatını buraxıblar. Bundan başqa, Rusiya yığmasının DÇ-2026-nın püşkatma mərasimində iştirakına icazə verilməyib.