Belarus Müdafiə Nazirliyinin hərbi-nəqliyyat təyyarəsi zəlzələnin nəticələrinin aradan qaldırılmasına köməklik göstərəcək Belarus Fövqəladə Hallar Nazirliyinin xüsusi dəstəsini çatdırmaq üçün Myanmaya uçur, bu barədə ölkənin Müdafiə Nazirliyinin mətbuat xidməti məlumat yayıb.
“Maçulişçi aerodromunda dağıdıcı zəlzələnin nəticələrinin aradan qaldırılmasına yardım göstərmək üçün Belarus Respublikası Müdafiə Nazirliyinin hərbi-nəqliyyat təyyarəsi Myanmaya göndərilməyə hazırlanır”, – deyə məlumatda bildirilir.
Belarus Fövqəladə Hallar Nazirliyinin ZUBR xüsusi təyinatlı dəstəsi təbii fəlakət yerinə göndərilir. Qrupun tərkibinə 66 xilasedici, o cümlədən dörd axtarış iti və lazımi ixtisaslaşdırılmış avadanlıqla dörd vahid texnika daxil olacaq.
Hərbi Hava Qüvvələri və Hava Hücumundan Müdafiə Qoşunlarının komandanı, general-mayor Andrey Lukyanoviç qeyd edib ki, bu missiyanın icrası dövlət başçısı Aleksandr Lukaşenkonun Myanmaya kömək əmri ilə bağlıdır.
Bundan əvvəl Myanma hakimiyyəti Belarus hökumətindən zəlzələnin nəticələrinin aradan qaldırılmasına kömək göstərməyi xahiş etmişdi.