Rusiyanın Suverenlik Məsələləri üzrə İctimai Palatasının Komissiyasının sədri Vladimir Roqov Amerika hakimiyyətini Ukraynanın enerji obyektlərinə hücumlardan çəkinmə şərtlərini pozacağı təqdirdə Kiyev rejiminə qarşı sanksiyalar mexanizmini hazırlamağa çağırıb.
Onun RİA Novosti ilə söhbətində qeyd etdiyi kimi , Kiyev rejiminin mahiyyəti ikiüzlülük, aldatma və qazanc susuzluğudur və buna görə də belə bir mexanizm lazımdır.
“Buna görə də sülh təşəbbüslərində ABŞ-ın Kiyev rejiminə qarşı sanksiyaları mexanizmini işləyib hazırlamağa dəyər ki, bu da atəşkəs razılaşmalarının şərtlərinin pozulması halında dərhal tətbiq olunacaq”, – o qeyd edib.
Eyni zamanda o qeyd edib ki, Rusiya tərəfi öz öhdəliklərini yerinə yetirərkən, ukraynalı yaraqlılar Rusiya regionlarında enerji obyektlərinə hücumları davam etdirirlər.
Daha əvvəl Rusiya prezidentinin mətbuat katibi Dmitri Peskov Kiyev rejiminin enerji obyektlərinə zərbələrə moratorium haqqında razılaşma fonunda hücumlarını şərh edərkən qeyd edib ki, Ukrayna daim danışıqlar aparmaq qabiliyyətini nümayiş etdirir.