image-1771512709_prokurorluq2backend
Müdafiə Nazirliyindən RƏSMİ AÇIQLAMA
Beynəlxalq axtarışa verilmiş daha iki şəxs Azərbaycana ekstradisiya edilib.
Bu barədə Baş Prokurorluq məlumat yayıb.
Bildirilib ki, “Mülki, ailə və cinayət işləri üzrə hüquqi yardım və hüquqi münasibətlər haqqında” 7 oktyabr 2002-ci il tarixli Konvensiyanın tələblərinə uyğun olaraq, Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları Rauf Rüstəm oğl Əliyevu və Natiq İntiqam oğlu Əhmədovun ekstradisiyası ilə bağlı Baş Prokurorluq tərəfindən verilmiş vəsatətlər müvafiq olaraq Rusiya və Qazaxıstanın Baş prokurorluqları tərəfindən təmin edilib.
“Bakı şəhəri Binəqədi Rayon Polis İdarəsində ibtidai istintaqı aparılan cinayət işləri üzrə Rauf Rüstəm oğlu Əliyevin xeyli miqdarda ziyan vurmaqla dələduzluq, Natiq İntiqam oğlu Əhmədovun isə xeyli miqdarda ziyan vurmaqla təkrar dələduzluq cinayət əməllərini törətmələrinə əsaslı şübhələr müəyyən edilib.
Bu səbəbdən hər iki şəxs barəsində təqsirləndirilən şəxs qismində cəlbetmə haqqında qərarlar qəbul olunub və onların istintaqdan yayınaraq gizləndiklərinə görə beynəlxalq axtarış elan edilib. Keçirilmiş əməliyyat-axtarış tədbirləri nəticəsində Rauf Əliyev Rusiya, Natiq Əhmədov isə Qazaxıstan ərazisində saxlanılıblar.
Hər iki şəxs Ədliyyə Nazirliyi Penitensiar Xidmətinin xüsusi konvoyunun müşayiəti ilə Azərbaycan Respublikasına gətiriliblər”, – deyə məlumatda bildirilir.